Krysa vs. potkan
Publikováno: 14. 2. 2016 | rubrika: Deratizace
Věděli jste, že ač je krysa jedním z nejstarších přenašečů choroboplodných zárodků, tak se v našich končinách dnes vyskytuje jen velmi sporadicky a nahradil ji odolnější a přizpůsobivější potkan?
Výskyt krysy v evropě je doložen už koncem 2. tisíciletí př. n. l. ze Sardinie aKorsiky. Díky rozšiřování Říše římské se pak tento hlodavec dále rozšiřoval do všech koutů Evropy. Již ve starověku dávali mnozí učenci krysám za vinu výskyt a šíření tehdy nejnebezpečnější nemoci – moru.Tyto doměnky pak byly později i potvrzeny a bylo zjištěno, že mor, neboli “černá smrt” přechází na člověka z hlodavců, tehdy nejčastěji z krys.
S rozvojem lodní dopravy byl později do Evropy zavlečen potkan, původem z bažinatých oblastní východní Asie. Díky své schopnosti žít ve vlhkém prostředí pak potkan krysu na mnoha místech nahradil. Výskyt potkana se ve větší míře datuje asi od 18. století. U nás se potkan vyskytuje prakticky na celém území republiky, včetně Brna a okolí. Potkan na rozdíl o krysy dokáže přežívat i ve vyšších nadmořských výškách a jeho výskyt je i lokalitách nad 1400 metrů n. m.
Krysa a její výskyt v České republice se postupem času snížil na minimum a to především s rozvojem kanalizace a přechodem od sušších dřevěných staveb ke kamenným a cihlovým stavbám s vlhčími sklepy, které svědčí především potkanům. Dnes se s krysou můžeme setkat především v oblasti severních a středních čech (díky rozvoji říční lodní dopravy a rozvozu potravin a krmiv).
Ač už se dnes při Deratizaci v Brně a okolí s krysou vlastně fyzicky nesetkáme, její název slýcháme denně. Lidé si oba druhy často zaměňují, resp. krysa nebo potkan je pro ně pořád ten stejný hlodavec.
Krysa je na první pohled méně mohutná než potkan, její zbarvení je více do černé, kdežto poktan je spíše hnědý až šedohnědý. Základní odlišení je především v velikosti těla, barvě a délce ocasu.
Hlavní rozdíly jsou zachyceny na obrázku níže. Co je pro nás důležité je, že potkan dokáže přežívat v daleko horších životních podmínkách, extrémně rychle se rozmnožuje a dokáže delší dobu vydržet bez potravy. Jsou to velmi inteligentní hlodavci, precizně organizování do velkých kolonií. I bohužel díky těmto vlastnostem ve svém výskytu již dávno předběhl krysu obecnou a představuje pro nás riziko a to nejen z pohledu zdraví, ale také z pohledu škod na majetku.
V případě výskytu potkana v Brně a okolí přistupuje k deratizaci naše firma TOPDerax profesionálně a zodpovědně k okolnímu prostředí. Deratizační zásah provedeme rychle a učinně, pomocí nejmodernějších prostředků a přístupu.
Pokud máte podezření na výskyt potkana, neváhejte nás kontaktovat pro rychlou deratizaci. Účinnost deratizace se zvětšuje především při včasném zásahu a díky odborné pomoci dokážete předcházet většímu zamoření a z toho plynoucích negativních vlivů.
Sdílejte článek na sociálních sítích