Štěnice je mimořádně nepříjemný hmyz, kterého se velmi nesnadno zbavujeme. Kromě pokousání od štěnic bývá také velkým problémem sociální vyloučení, které je způsobeno odporem společnosti ke každému, u koho se tento škůdce objeví.
Představíme vám ji od vajíčka až po dospělého jedince, kde je můžete nalézt a prozradíme jak se zbavit štěnic.
Štěnice domácí
Jak vypadá štěnice domácí (obecná či postelní)
Štěnice domácí (Cimex lectularius, Linnaeus, 1758) je také známá jako štěnice obecná či postelní, podle charakteristického místa nálezu. Setkat se v domácnosti lze také se štěnicí ptačí (v případě ptačích hnízd blízko otevřených oken).
Tento nežádoucí parazit je velmi drobný, velikost štěnice nepřesahuje zpravidla více než 5 mm, tělo má ploché. Jen těžko se hledá, přes den se totiž rád skrývá a barva štěnice v odstínech hnědé tomu příliš nepomáhá.
Nejčastější výskyt štěnic domácích
Štěnice domácí se nachází pouze v blízkosti lidských obydlí. Ke správnému prospívání potřebují teplo a zdroj čerstvé lidské krve. Čím koncentrovanější výskyt lidí, tím je větší šance, že zde štěnice naleznete.
Obecně zamoření štěnicemi spíše stoupá, než klesá. Mnoho lidí bojuje volně dostupnými přípravky a pomocí tzv. babských rad, což napomáhá šíření štěnic, nikoliv jejich likvidaci.
Štěnice se nevyhýbají ani prostředí s vysokými hygienickými standardy, mezi které patří například luxusní hotely.
Potrava štěnice domácí
Štěnice domácí nezbytně potřebují krev pro svůj vývoj. Sají většinou v noci 3× po sobě v délce 10-15 minut, v běžné pokojové teplotě v intervalu 2-3× za týden. Nevýhodou je schopnost štěnice vydržet bez potravy více než rok za chladných podmínek, v pokojové teplotě několik měsíců.
Víte, že štěnice hledají svého hostitele pomocí schopnosti vyhledat námi vydávané teplo a vydechovaný oxid uhličitý?
Rozmnožování a životní cyklus štěnice
Rozmnožování štěnic je velmi rychlé a efektivní. Štěnice klade 1-5 světlých vajíček denně, tedy celkem za celý život 200-500 vajíček. Z těchto vajíček se líhnou nymfy, které musí projít pěti fázemi svlékání, než se stanou dospělými.
Ke každému svlékání potřebují krev, jinak jejich další vývoj není možný. Nymfy jsou na rozdíl od dospělých štěnic světlé a částečně průhledné. Dospělá štěnice poté žije 4-12 měsíců. Díky těmto rozmnožovacím schopnostem je štěnice urputný nepřítel, kterého se jen těžko zbavuje.
Jak poznat štěnice: štípance a kousance od štěnice
Největším problémem je zdroj potravy štěnice domácí, která se živí především lidskou krví, ale nepohrdnou krví našich zvířecích miláčků. Pokousání se projevuje štípanci, které tvoří zarudlá svědící místa po celém těle. Každý člověk však reaguje na kousnutí jinak, někoho místo jen svědí, někomu nateče, někdy se kousnutí projeví až po několika dnech.
Ani lékař není vždy schopný jednoznačně určit zdroj kousnutí. Kousance jsou velmi podobné štípancům od komárů, ale mají jedno specifikum.
Vzhledem ke třem krmením za noc bývají hned vedle sebe tři a více pupínků, a to nikoliv ve shluku, ale v lince, často i pod neodkrytou částí těla. Nejjistější je však vždy hledání přímo původce kousance či štípance, jde o nejspolehlivější metodu.
Víte, že štěnice domácí (obecná, postelová) na rozdíl od mnoho jiných zástupců hmyzí říše, není přenašečem závažných onemocnění?
Potřebujte se zbavit štěnic? Ke každému zásahu získáte 20% slevu na další preventivní opatření.
[tlac obsah=“Poptávka a ceník hubení štěnic“ cil=“#poptavka“ zarovnani=“nastred“]
Často si pleteme: je to štěnice domácí nebo blecha obecná?
Rozeznat štípanec od štěnice, blechy či komára není vždy snadné. Štípance vypadají podobně, jsou červené a svědí. U některých citlivých jedinců může dojít i k menšímu otoku.
Komár si vybírá vždy místa odhalená, v noci bzučí a často ho lze odhalit po rozsvícení v pokoji na zdi.
Štěnice domácí se také rády zaměřují spíše na odhalené části těla, především na krk, obličej, ruce a nohy. Štípance jsou často rozeseté formou cestiček. Štěnice se zdržují blízko zdroje potravy, takže je při důkladném prohledání naleznete ukryté v posteli – v nejrůznějších švech a záhybech matrace, povlečení atp. Jsou aktivní v noci, takže při rozsvícení světla uprostřed noci je můžete zahlédnout.
Blecha obecná způsobuje štípance s malou krvavou tečkou uvnitř. Bývají často u sebe ve shluku alespoň tří kousanců, které se navíc mohou objevit naprosto kdekoliv – na odhaleném i neodhaleném místě. Více o hubení blech.
Víte, že neplatí často tradovaná informace, že blechy psí a kočičí na člověka nejdou?
Jak poznat a najít štěnice v bytě
Štěnice se přes den skrývají, takže není snadné získat důkaz jejich přítomnosti ve vaší domácnosti. Kromě samotného kousnutí při důkladnějším hledání můžete nalézt jejich vajíčka a především trus.
Trus štěnice domácí jako doklad jejich přítomnosti
Protože se štěnice domácí přes den schovávají, je náročnější je odhalit. Jedním z prvních ukazatelů je kromě kousanců trus, který naleznete na podlaze či v posteli. Vedle toho také můžete nalézt jejich svlečenou kůži, která je dokladem dalšího stádia štěnice. Trus je drobný a tmavě zbarvený.
Místa, která štěnice domácí vyhledávají pro ukrytí během dne:
v posteli – záhyby povlečení, ve švech polštáře, matraci atp.
v čalouněném nábytku – v konstrukcích, ale i švech a případných dírách
v nábytku, který nabízí skuliny pro úkryt
ve škvírách ve zdech, pod odchlípnutými tapetami, pod plakáty
pod koberci u jejich okrajů a pod lištami, které netěsní
v knihách a oblečení
v pelíšcích domácích zvířat
Nejefektivnějším způsobem, jak ověřit výskyt štěnic ve vašem bytě, je rozmístění pastí na štěnice. Tyto pasti neslouží k eliminaci štěnic, ale pouze k zachycení několika jedinců pro potvrzení, zda se u vás doma štěnice vyskytují či nikoliv.
Včasné odhalení situace ušetří nejen čas a peníze na jejich eliminaci, ale také uklidní vaši mysl. Je totiž rozdíl bojovat s několika štěnicemi či se stovkami či tisíci.
Hubení štěnic svépomocí: Existuje účinný sprej či past na štěnice?
Opravdu účinné spreje používají profesionálně vyškolení deratizátoři. Většina běžně dostupných postřiků a sprejů bohužel nemá dostatečné účinky, takže místo jejich vyhubení hrozí jen jejich rozprchnutí i do dalších částí bytu či bytovky.
Se štěnicemi domácími není snadné vyhrát pomocí běžně dostupných přípravků a ani na Internetu není mnoho domácích rad, jak se vypořádat se štěnicemi. Štěnic se svépomocí můžete zbavit na textiliích, které můžete vyprat v pračce na vyšší teplotu.
Nepratelné věci můžete vložit do mrazáku. Pomoci může také parní čistič při cíleném použití, pokud jsou však štěnice již i na dalších místech, jen dočasně omezíte jejich počty. Zásadní je totiž především ošetření celého objektu najednou.
Jak efektivně vyhubit štěnice: profesionální postřik
Pro hubení štěnic si vždy pozvěte deratizační firmu. Provede tzv. dezinsekci, tedy postřik profesionálními mixy, které štěnice domácí okamžitě zahubí. Přínos deratizační firmy však není jen v účinném postřiku, ale také v jejich znalostech a zkušenostech.
A v neposlední řadě také v proškolení ohledně bezpečnosti. V případě použití jakýchkoliv chemikálií, včetně těch dostupných v obchodech, hrozí rizika malým dětem či domácím zvířatům.
V případě provedení dezinsekce deratizační firmou můžete jít s dětmi a pejskem na procházku, zatímco se firma odborně postará o provedení postřiku a následně zabezpečí vše tak, aby nedošlo k ohrožení žádného člena domácnosti.
Hubení štěnic s garancí: Ke každému zásahu získáte 20% slevu na další preventivní opatření.
[tlac obsah=“Poptávka a ceník hubení štěnic“ cil=“#poptavka“ zarovnani=“nastred“]
Štěnice domácí a prevence
Štěnice si nejčastěji přinesete se starším, ale i novým nábytkem, oblečením, obrazy či knihami. Vždy je třeba věci důkladně zkontrolovat, a pokud je to možné, vyprat je na vyšší stupeň teploty či nechat projít mrazem.
V případě zamoření bytu mohlo také dojít k přemístění štěnic od sousedů. V takovém případě je nezbytná deratizace všech bytových jednotek i nebytových prostor, aby nedošlo k migraci štěnic.
Štěnice v hotelech
Štěnice se nevyhýbají ani luxusním hotelům, přestože je v nich hygiena na vysoké úrovni. Štěnice si snadno zavlečete poté i domů. Jak tomu zabránit? Po příchodu do hotelu umístěte zavazadlo do vany a prohlédněte pokoj. Zavazadlo si můžete nechávat v koupelně, kde hrozí nejmenší možnost výskytu štěnic.
Po příchodu domů v případě podezření na štěnice vyperte prádlo na 60 stupňů, kufr doporučujeme zmrazit (nechat v zimě venku či vložit do pultového mrazáku). Štěnice včetně larev a vajíček zabíjí vysoké i nízké teploty.
Pasti na štěnice domácí
Součástí prevence doporučujeme i pasti na štěnice. Ty vám pomohou odhalit jejich případný výskyt, takže proti nim můžete rychle a efektivně zakročit, než zamoří celou nemovitost.
Existují tři typy pastí
Feromonové pasti nalákají štěnice a přilepí je, ideální je tento typ pasti umístit přímo na rošt postele, kde se nejčastěji vyskytují.
Tepelné pasti lákají na zdroj tepla, které připomíná teplo vydávané člověkem.
Třetím typem je past, která se umístí na nohy postele. Je to past bez chemie, která funguje na principu velmi hladkých stěn, takže se z pasti štěnice nedostane. Důležité je však umístit tuto past na všechny nohy postele a posunout postel tak, aby se na ní štěnice nemohla dostat jinudy. Tento typ pasti zaručí, že si na vás štěnice v noci nepochutná, na druhou stranu to neřeší samotné zamoření domácnosti.
Štěnice mohou ohrozit vaše podnikání
Štěnice domácí si nevybírají, takže se mohou stát návštěvníkem i komerčních prostorů, jako jsou hotely a další ubytovací zařízení, ve kterých se často vyskytují. I jeden nespokojený zákazník může ohrozit vaši dobrou pověst, proto je společnostem doporučován DDD servis. ‚Je to zkratka deratizace, dezinsekce a dezinfekce, tedy kompletního zajištění ochrany před škůdci.
Součástí je i prevence a monitorování, v případě pozitivního nálezu pak rychlý a efektivní zásah. Díky službě DDD se nemusíte obávat hrozby škůdců, a to nejen štěnic, ale také švábů, myší, krys a mnoha dalších.
Štěnice domácí neznamenají nízkou hygienu domácnosti, vyskytují se napříč všemi sociálními vrstvami. Štěnice se nepřenáší člověk na člověka, ale skrze darované či půjčené věci, kde se štěnice nachází. Sociální vyloučení z důvodu výskytu štěnic způsobuje větší problémy než štěnice samotné. V případě problémů se štěnicemi je proto důležité rychle a efektivně zasáhnout, aby to nepoznamenalo váš společenský život a psychiku.
[one_half]
TOPderax – hubení štěnic s garancí
Hubení štěnic provádíme profesionálně v Brně a na Jižní Moravě. Zjistěte, jak se zbavit štěnic, které zamořily vaši domácnost.
Ceník hubeni štěnic
Navíc pro vás: Ke každému zásahu získáte
20% slevu na další preventivní opatření.
Ceny jsou uvedeny bez DPH.
Služba
Cena
Počet*
Dezinsekce štěnic
od 1 600 Kč
2x
Monitoring štěnic
500 Kč
Do 24 hodin, víkendy, svátky
+20 %
Zásah za 3 a více dní
-20 %
Výjezd v Brně účtován vždy
550 Kč
Marný výjezd (bez zásahu)
850 Kč
Doprava mimo Brno
8 Kč
1 km
* předpokládaný počet zásahů – závisí na mnoha faktorech jako např. míra zamoření, členitost objektu, apod.
V případě velmi vysokého zamoření štěnicemi nebo ztížených podmínek platí smluví ceny.
Cenovou kalkulaci na míru získáte po odeslání poptávky.
Poptávka hubení štěnic
Zasláním poptávky od nás získáte nezávaznou cenovou kalkulaci.
Aby byl váš zážitek z procházení webu co nejlepší, používáme soubory cookie. Některé jsou nutné pro chod webu, jiné nám umožňují měřit návštěvnost, nebo se vám připomínat cílenou reklamou.
Děkujeme za váš souhlas s jejich použitím.
Pro funkce webu
Vždy aktivní
Soubory cookie nezbytně nutné pro fungování webu.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Pro statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Tyto soubory cookie měří návštěvy jednotlivých stránek a umožňují nám tak vyhodnocovat, co se vám nejvíc líbí.
Pro marketing
Tyto soubory cookie umožňují zobrazení naší reklamy na jiných webech a zobrazování reklam vám na míru.